Faculty

המורים והצוות

Connections forged between teachers and students enrich the educational experience at Hannah Senesh and are the foundation of our learning community.  Experienced and dedicated teachers work to create environments that encourage active engagement and challenge.  Each elementary grade is staffed by one general studies teacher and one Judaic studies teacher.  Our departmentalized Middle School includes teachers of humanities, mathematics, science, Hebrew language, and Jewish text study.  School-wide specialists include teachers of art, music, physical education, and performing arts.

Our teachers come from across the country and around the world, bringing a wealth of knowledge and a variety of perspective.  All of our teachers are professionals with degrees in education or related disciplines.  Many of our teachers are graduates of Bank Street College of Education, Pardes Institute of Jewish Studies, and DeLeT: Day School Leadership through Teaching, some of the most innovative and substantive programs in the field.  Collaboration among colleagues is encouraged, and extensive professional development opportunities are provided, at both in-house and outside workshops and seminars.

Albert Einstein once said, “It is the supreme art of the teacher to awaken joy in creative expression and knowledge.”  At Hannah Senesh, our teachers artfully awaken students’ curiosity, promoting creative thinking and supporting thoughtful inquiry.

Administration | Lower School | Middle School | Faculty | Support Staff

Administration

Nicole Nash, Head of School
Shelley Fogelson, Lower School Director
Casey Cohen, Middle School Director
Nir Rikman, Hebrew Language Coordinator
Phyllis Sussman, Judaic Studies Coordinator
Jessica Robins, Director of Admissions
Angie Lieber, Director of Development
Jennifer Brier, Eighth Grade Dean and Director of Alumni Relations
Shai Carmel, Business Manager
Nathalie Cabot, Director of Operations
Sharon Bunkin, Director of Communications and Marketing

Lower School

Kindergarten
General Studies: Regina Katz
Hebrew and Judaic Studies: Irit Soibelman
General Studies Associate: Rachel Beckman
Heritage Hebrew: Ilana Nowatzky-Bendet

First Grade
General Studies: Rebecca Heus
Hebrew and Judaic Studies: Ilana Elmkies
General Studies Associate: Jeanette Braha

Second Grade
General Studies: Jessica Dalfen
Hebrew and Judaic Studies: Shira Becher
General Studies Associate and Heritage Hebrew: Amy Benarroch

Third Grade
General Studies: Hilary Davis
Judaic Studies: Aliza Donath
Hebrew Language: Ilana Swisa
Science: Samantha Butwin
General Studies Associate: Alisa Cohen
Heritage Hebrew Language: Jessica Solodkin

Fourth Grade
General Studies: Miriam Kopelow
Judaic Studies: Aliza Donath
Hebrew Language: Ilana Swisa
Science: Samantha Butwin
Heritage Hebrew: Jessica Solodkin

Middle School

Fifth Grade
Humanities: Tony Buonomo
Science: Mike Noll
Math: Geneva Reventlow
Judaic Studies: Laura Mark
Hebrew Language: Yehuda Fishhaut
Heritage Hebrew Language: Ilana Nowatzky-Bendet

Sixth Grade
Humanities:  Naomi Forman
Math: Craig Mutzman
Science: Mike Noll
Judaic Studies: Laura Mark
Hebrew Language: Andreea Adereth
Heritage Hebrew Language: Ilana Nowatzky-Bendet

Seventh Grade
Humanities:  Allison Corvo
Math: Geneva Reventlow
Science: Mike Noll
Judaic Studies: Jessica Lissy Trey
Hebrew Language: Yehuda Fishhaut
Heritage Hebrew Language: Ilana Nowatzky-Bendet

Eighth Grade
Humanities: Michael Gentile
Math: Craig Mutzman
Science: Mike Noll
Judaic Studies: Jessica Lissy Trey
Hebrew Language: Andreea Adereth
Heritage Hebrew Language: Ilana Nowatzky-Bendet

Additional Faculty
Learning Specialist: Suzanne Khuri
Lower School Learning Support: Jessica Sinai
School Psychologist: Karen Brody
STEAM Educator: Samantha Butwin
Lower School Art: Iviva Olenick
Middle School Art: Susan Hamburger
Performing Arts Director: Joanna Greer
Lower School Music: Eyal Vilner
Middle School Music: Suzy Schwartz
Lower School Physical Education:  Anne Lilly
Middle School Physical Education: Ayinde George

Support Staff
Administrative Associate: Malkie Grozalsky
Administrative Associate: Sharona Balk
Development Associate: Helene Ruddy
Information Technology: Jack Hogan
Nurse: Rivky Nigen
Security: Eddie Clarke, Jimmy Littman
Fitness and Maintenance Technician: Jorge Martinez